Blog

Bolestivé opary: Příčiny, prevence a jak je léčit

Opar, známý také jako herpes, je infekční onemocnění způsobené herpetickým virem, jehož nositelem a přenašečem je člověk. Jaké jsou příčiny jeho vzniku, jaké druhy známe a existují přírodní metody, které mohou pomoci v boji s tímto nepříjemným onemocněním?

Co je opar a jaké druhy známe?

Opar je bolestné a často se opakující infekční onemocnění způsobené herpetickým virem, jehož nositelem a přenašečem je člověk, dokonce já ten, který má silnou imunitu bez jakýchkoli příznaků. Virus se vyskytuje v mnoha formách, nejznámějšími jsou herpes simplex (způsobuje např. opar na rtech nebo genitální opar) a varicella zoster (způsobuje pásový opar). Herpes simplex má další dva poddruhy:

  • HSV-1 – projevující se zpravidla v horní polovině těla, v oblasti úst a nosu, přenášený zejména slinami, kapičkami ve vzduchu a přímým kontaktem s nakaženým.
  • HSV-2 – projevuje se v oblasti genitálií, přenáší se sexuální cestou, případně během porodu z matky na novorozence.

Projevy oparu a inkubační doba

Herpes simplex virus v sobě nosí většina z nás, ale projeví se pouze u někoho. Setkáváme se s ním většinou ještě před nástupem do školy a mnohdy si toho ani nevšimneme. Stačí se napít z jedné láhve nebo použít stejný ručník. Po každém nakažení a jeho překonání se virus stáhne k nervovým buňkám a čeká na svoji chvíli.

Opar na rtu

Opar na rtu, nose nebo na jiném místě v horní polovině těla se může vyskytnout kdykoli, pokud jste jej již někdy překonali. V tom případě jej nosíte v sobě a můžete se nakazit sami od sebe nebo od nikoho jiného. Herpes je infekční od vypuknutí až po zhojení, přičemž od vyvolání infekce až po první náznaky svědění může projít cca 2 – 6 dní. Projevuje se nepříjemným brněním, pálením, svěděním či horečkou, a často už druhý den se zvyknou objevit puchýřky. Ty většinou pálí či bolí, po několika dnech prasknou a udělá se strup. Opar se na rtech drží přibližně 7 až 10 dní.

Největší riziko přenosu oparu je během praskání puchýřů, například (pokud jste opar v minulosti překonali) i prostřednictvím ručníku nebo tehdy, když s nakaženým sdílíte jeden lesk na rty či pijete z jedné láhve. Přenos herpesu takovýmto způsobem je možný iv případě, že jste ho nikdy neměli a jste zdravý, ale zde je více pravděpodobné nakažení přímým kontaktem, například polibkem.

Genitální opar

Genitální opar je vysoce infekční a může se přenést pohlavním stykem (na 100% jej neochrání ani kondom), infikovaným prstem či osuškou. Prvním stádiem je pálení, svědění a zarudnutí sliznice, následuje vznik puchýřů a bolestivých vřídků. Průvodním jevem může být také únava, horečka, nepříjemný pocit při močení, bolest hlavy či zduřelé uzliny. Inkubační doba počáteční infekce jsou 4 dny, ale pokud jsou puchýře velmi rozšířené, léčba může trvat 2 až 4 týdny.

Pásový opar

Pásový opar se projevuje jako plané neštovice, které pokud jste v dětství překonali, už se vám tímto způsobem neobjeví, ale virus zůstává uložen v těle. Objevit se může v pozdějším období, např. při velkém vyčerpání organismu, slabé imunitě či při nádorových onemocněních. Prvním příznakem pásového oparu je pálení, svědění a zarudnutí kůže, která může i bolet. Následně vznikají puchýře, které se po 2 – 7 dnech mění na strupy, a můžete pociťovat silnou bolest nervů. Pásový opar je infekční během fáze puchýřů a riziko nákazy je vyšší zejména u lidí, kteří nepřekonali plané neštovice.

Proč vzniká opar?

Opar se většinou objeví v období oslabené imunity nebo když prožíváme stresové období. Nejčastěji se vyskytuje na rtu, pod nosem či v nose, v horších případech v okolí očí. Pokud ho máte v těle, už se ho tak lehce nezbavíte. Důležitá je prevence vůči spouštěčům, které opar mohou probudit. Dávejte pozor zejména na:

  • sníženou imunitu,
  • vliv slunce (spálení, UV záření apod.),
  • stresové situace či dlouhodobou únavu,
  • hormonální změny,
  • alergie na potraviny.

Zkuste léčbu bez chemie

S léčbou dlouho nečekejte a zahajte ji ještě před vznikem puchýřů, tedy ve fázi svědění. V případě, že nechcete tělo zatěžovat chemií, příroda nabízí několik bezpečných a efektivních pomocníků, například v podobě BIO olejů Bellmedi.

Co pomáhá na opar?

  • Tea Tree (čajovník) – má dezinfekční účinky, brání šíření viru a napomáhá vysušit opar, hojit jej a podporuje růst zdravé tkáně.
  • Tamanu olej – pomáhá zregenerovat kůži zejména po pásovém oparu, zklidňuje ránu a ta následně méně bolí či svědí a spíše se zahojí.
  • Sezamový olej – hojí opary.
  • Hořčičný olej – pomáhá v boji s herpesem.

TIP: 26 + 2 skvělých tipů jak použít čajovníkový olej

Na závěr – nezapomeňte na prevenci

Posilujte imunitu, dopřejte tělu odpočinek a zajistěte, aby dostalo všechny potřebné vitamíny (zejména skupiny B, C, D), karotenoidy, omega 3 mastné kyseliny a živiny. Dbejte na zdravý a vyvážený jídelníček, zařaďte do něj ryby, kuřecí, jehněčí, sýr, mléko, fazole, zeleninu a ovoce. Významnou roli v prevenci oparů hraje zinek, který pomáhá i při hojení pokožky, měď, která herpes zabíjí, pokud jí máte v krvi dostatek a rovněž selen, jehož nízká hladina souvisí s častým výskytem herpesu.

Vyhýbejte se potravinám, které snižují imunitu. K nim patří například cukr, alkohol či konzervovaná jídla. Omezte kyselé potraviny (citrusy, ocet,…) a také potraviny obsahující arginin (čokoláda, pšenice, ječmen, oves, kukuřice či ořechy), který je spojován s vyšším výskytem oparů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *