Blog

Bradavice u dětí: Jak je rozpoznat a léčit?

Víte, že bradavice jsou běžným problémem, se kterým se mohou setkat děti všech věkových kategorií? Přestože jsou většinou neškodné, mohou způsobit poměrně velké nepohodlí. Vyrašilo vaší ratolesti na pokožce několik pupínků a přemýšlíte, jestli jde o bradavice nebo něco jiného? V tomto článku vám prozradíme, jak je identifikovat a léčit. 

Co jsou bradavice?

Bradavice jsou malé, pevné a drsné hrbolky na kůži a mnoho dětí se jim nevyhne. Mohou postihnout kteroukoli oblast těla, přičemž zvyknou mít tělovou nebo hnědou barvu. Často je poznáte i podle drobných černých teček – jedná se o krevní cívky, které drží bradavice při životě. 

Obzvláště náchylnými místy jsou chodidla a zejména kůže kolem nehtů, tvář či kolena . Většina bradavic nebolí, ale pokud se vyskytnou na chodidlech, při chůzi způsobí bolest a diskomfort. 

 width=

Jaké druhy bradavic známe? 

Mezi druhy bradavic patří:

  • Běžné bradavice: malé tvrdé bulky připomínající hlavičku květáku. Obvykle se nacházejí na prstech rukou, dlaních, kolenou a loktech nebo v místě řezných ran a škrábanců. 
  • Ploché bradavice: velké asi jako špendlíková hlavička a hladší než jiné druhy bradavic a Většině dětí se objeví na tváři, ale mohou narůst kdekoli, i ve shlucích.  
  • Plantární bradavice: objevují se na spodní části chodidel, jsou velmi nepříjemné a dítě může mít pocit, jako by chodilo po malém kameni. Obvykle mají plochý povrch, jelikož při chůzi se na ně vyvíjí tlak a rostou dovnitř. Rodiče si je často pletou s mozole. Někdy se mylně považují za mozoly.

Co způsobuje bradavice u dětí?

Vznik bradavic způsobuje infekce virem z rodiny lidských papilomavirů (HPV). Existuje mnoho typů HPV, které se usídlí na různých částech těla. Obecně je třeba si dávat pozor na blízký fyzický kontakt s člověkem nebo potenciálně infikovaným předmětem, jako je ručník, koupelnová rohožka nebo podlaha ve sprše. Spousta dětí má zlozvyk okusovat si nehty na rukou – vytvoří si ranku, do které pronikne HPV a bradavice na ruce je na světě. Drobné pořezání nebo poškrábání může vystavit jakoukoli oblast kůže riziku vzniku bradavice. I odtržením se mohou bradavice rozšířit na jiné části těla.

 

Jistě se ptáte, jak dlouho trvá inkubační doba. Liší se to od dítěte k dítěti. Bradavice mohou růst velmi pomalu a jejich vývoj může trvat týdny nebo měsíce poté, co se dítě vystavilo viru. 

Děti, bradavice a léčba

Bradavice často zmizí samy , ale může to trvat několik měsíců či dokonce let. Lékař může bradavici odstranit, je-li bolestivá, překáží při aktivitách kvůli nepříjemným pocitům nebo si ji člověk přeje odstranit. 

Bradavice mohou zmizet rychleji, pokud se léčí v ordinaci lékaře , ale může to trvat několik návštěv. Pokud se léčí doma volně prodejnými prostředky, odstranění může trvat mnohem déle. Někdy trvá týdny nebo měsíce, než se dostaví výsledky. Nakonec by však bradavice měla od zdravé kůže odpadnout . 

Co se týká léků na bradavice, obsahují silné chemické látky a měly by se používat opatrně, protože mohou poškodit i zdravou pokožku. Chcete-li podpořit rychlejší léčbu bradavic u vašich dětí, zkuste přírodní BIO oleje Bellmedi . Naše recenze stovky spokojených zákazníků mluví za vše.

Jak mohou rodiče pomoci dětem doma?

Ať už se potýkáte s bradavicí na noze u dětí či jiných částech těla, existuje návod, který může urychlit léčbu . Zde je návod, jak na to: 

  • Namočte bradavici do teplé vody alespoň na 10 minut.
  • Před aplikací léku odstraňte odumřelou kůži na povrchu bradavice pomocí jednorázového pilníku. Dejte si pozor, abyste neporanili zdravou pokožku kolem bradavice.
  • Na bradavici aplikujte lék (volně prodejný nebo na lékařský předpis). Během působení léku nechte oblast zakrytou.
  • Po doteku bradavice si důkladně umyjte a vydezinfikujte ruce.

Rady, které by mělo dodržovat vaše dítě

Mělo by zabránit tření a škrábání , protože by se tím virus rozšířil na jinou část těla nebo by způsobil infekci bradavice. Také by mělo používat vlastní ručník. Uložte jej na místo, kde si ho nesplete ručníky ostatních členů rodiny. 

Zda dítě navštěvuje školu nebo školku, uvědomte ho, aby nesdílelo ručník s ostatními dětmi, stejně tak ponožky, pantofle či tenisky. Kromě toho je naučte, aby si pravidelně myly ruce. Při případném zranění či poškrábání jim ránu vydezinfikujte. 

Při návštěvě veřejných plováren, koupališť či šaten povzbuďte děti, aby nosily pantofle či sandály. 

Kdy určitě neváhat s návštěvou lékaře:

Pokud je bradavice nebo kůže kolem ní:

  • bolestivá, 
  • červená, 
  • krvácející,
  • oteklá,
  • hnisavá. 

Přírodní pomocníci na bradavice

V dnešní době, kdy se stále více lidí snaží najít přírodní řešení pro různé zdravotní problémy, jsou přírodní pomocníci, jako jsou bio oleje , ta správná volba.

Z našich doporučení by v domácí lékárničce určitě neměl chybět nimbový , česnekový , ricinový či tea tree olej . Všechny z nich v BIO kvalitě naleznete samozřejmě v naší nabídce. 

Výhodou těchto přírodních olejů je jejich šetrnost k pokožce a jejich schopnost podporovat přirozený proces hojení . Při používání těchto olejů k podpoře léčby bradavic je důležité mít na paměti, že každý organismus může reagovat jinak. Proto je vhodné zkonzultovat s odborníkem nebo dermatologem před použitím jakýchkoli přírodních léčebných prostředků, aby se předešlo možným alergickým reakcím nebo komplikacím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *