Blog

Trápí vás nehtová mykóza? Rady, jak s ní zatočit i u vás doma

Nehtová mykóza je dnes nekompromisním strašákem téměř všech věkových kategorií a její léčba dokáže pořádně potrápit, a to zejména, když se stihne dostat do pokročilého stadia. Věděli jste však, že můžete nehtovou mykózu vyléčit i doma bez lékařské pomoci? Máme pro vás pár tipů, které oceníte.   

Co je mykóza? 

Nejčastěji vlivem hub, ale také kvasinek dochází k infekci, která se projevuje nepříjemnými plísněmi. Tyto organismy mohou do těla pronikat přes drobné ranky a trhliny, které se dostávají do přímého kontaktu s okolním prostředím. U nehtové mykózy jde v drtivé většině případů o dermatofyty, organismy se specifickými nároky na přítomnost keratinu. Nehty jako jedna ze zásobáren keratinu v lidském těle se tak stávají ideálním prostředím pro jejich existenci ak jejich rychlejšímu rozmnožování navíc přispívá i tmavé a vlhké prostředí speciálně u nehtů na nohou. Mykózu nehtů na rukou však zpravidla způsobují kvasinky.

Změna barvy nemusí znamenat mykózu

Nehtová mykóza nebo onychomykóza naštěstí nepatří k bezpříznakovým onemocněním a dokonce už na základě prvotních vizuálních změn můžete zpozorovat počáteční stadium plísňové infekce. Vašemu pohledu jistě neunikne viditelná změna zbarvení nehtů do výrazně žluté, bílé nebo šedé. 

Žluté nehty však nemusí vždy indikovat plíseň, v mnoha případech jde o doprovodný projev kuřáků a rovněž může zažloutnutí souviset s častým používáním agresivních chemikálií bez ochranných rukavic a pokud máte rádi lakování nehtů, používejte i podkladový lak, který zabrání pronikání vrchní vrstvy. Nesprávná aplikace či nedostatečná hygiena umělých nehtů je ale o něčem jiném, a bezprostředně se může podepsat pod vypuknutí nehtové mykózy. 

Může se mykóza vypařit? 

Těmi závažnějšími a opodstatněně i obávanějšími příznaky nehtové mykózy jsou lámavost, křehkost a deformace nehtů, které vedou k oddělování nehtů od nehtového lůžka. Objevit se může ale také zápach, kterého se klasickými spreji do bot nezbavíte. Ignorováním příznaků a zanedbáním léčby se infekce rozšíří i na ostatní nehty a postupně bude zhoršovat jejich stav. Pokud se rozhodnete ignorovat nehtovou mykózu, dříve či později se dostanete do bodu, kdy vám infikované nehty začnou narušovat denní rutinu při tlacích na prsty, chození, sportování, chůzi po schodech a v extrémních případech vás budou bolesti pronásledovat i bez toho, abyste se prstů dotkli. 

TIP: Znáte ricinový olej? Seznamte se s jeho převratnými účinky!

Máte plísně na chodidlech? Zbystřete pozornost

Ať už mluvíme o jakýchkoli mykózách, jejich společným znakem je nekontrolovatelné a rychlé rozšiřování. Důležité je poznamenat, že plísňová onemocnění skutečně neznají hranice. Pokud totiž podceníte plísně na chodidlech, je jen otázkou času, kdy se rozšíří i do oblasti nehtů a způsobí mykózu nehtů, jejíž příčinu byste jen těžko hledali v nevhodné obuvi nebo propocených ponožkách, proto se vskutku nevyplatí podceňovat žádné plísňové onemocnění. 

Jak se přenáší mykóza?

Již jak jsme zmínili, jde o infekční onemocnění, a tedy pokud trpíte mykózou, můžete jí bez větších problémů nakazit další osobu. Především byste měli dodržovat několik pravidel, která výrazně sníží riziko nákazy: 

  • minimalizovat kontakt postižených nehtů s dalšími lidmi 
  • vymezit si vlastní obuv a ponožky běž půjčování
  • dbát na důkladnou dezinfekci sprchového koutu po každém použití 
  • vyhýbejte se společným sprchám a v šatnách nechoďte naboso
  • nepoužívejte společné ručníky, osušky, podložky či pomůcky pro manikúru a pedikúru

Jak vypadá prevence? 

Velká opatrnost a dodržování zásad, které souvisí zejména s pravidelnou a důkladnou hygienou, vám pomohou nejen zlepšit stav mykózy, ale také zabránit jejímu vzniku. Na co se zaměřit? 

  • hygiena nohou alespoň dvakrát denně
  • nosit pohodlnou a prodyšnou obuv
  • nenechávat chodidla zbytečně dlouho ve vlhkých a zpocených ponožkách či obuvi
  • nesdílet obuv 
  • pravidelně čistit a dezinfikovat prostory, kde chodíte naboso
  • dbejte na pravidelnou výměnu a praní (alespoň na 60°) ponožek, ručníků a osušek
  • nechoďte naboso, pokud to není nezbytně nutné 

Jak k domácí léčbě mykózy? 

Podle odborníků lze domácí léčbu mykózy nehtů zahájit v případě, že mykóza nepostihla více než dva nehty. Se zjevně rozšířenou mykózou si už v domácích podmínkách neporadíte. U nehtových mykóz jsou stejně jako u těch na chodidlech doporučeny pudry a soda bikarbonu. Zásypy jsou dokonce doporučeny i jako prevence vzniku mykózy po každé sprše. Cennými pomocníky jsou ale také esenciální oleje nebo BIO oleje, které můžete použít jako doplněk k různým domácím receptům nebo je v plném rozsahu aplikovat na postižená místa. 

Oleje, které pomohou s mykózu nehtů: 

Pokud jste tedy zpozorovali první symptomy nehtové mykózy, začněte jednat dříve než se rozšíří na další nehty a předejděte bolestem a omezením, které zhorší kvalitu vašeho života. Na začátku zahajte domácí léčbu nehtové mykózy s pomocí esenciálních a BIO olejů a při horších stavech vsaďte na odbornou pomoc lékařů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *