Příčina vzniku kuřího oka: Jak se tomu vyhnout?
Proč vznikají kuří oka a jak jim předcházet? V tomto článku získáte odpovědi na nejčastější otázky o kuřích okách. Dozvíte se o důležitosti správné obuvi, o prevenci ao tom, jak pečovat o vaše chodidla, aby vás nebolel každý krok. Nechte se inspirovat a dopřejte vašim nohám vhodnou péči.
Jak vzniká kuří oko?
Kuří oka jsou silné, ztvrdlé vrstvy kůže, které vznikají, když se kůže vystavuje nadměrnému tření nebo tlaku a v postiženém místě se začne hromadit keratin. Nejčastěji se tvoří na chodidlech a prstech na nohou, ale výjimkou nejsou ani ruce.
Vznik kuřích ok hrozí zejména lidem, kteří nosí příliš těsnou a nepohodlnou obuv, podpatky nebo mají nepřiměřeně rozloženou váhu na chodidle. Za příčiny se považují i dlouhodobé stání nebo chůze v nekomfortních botách. Často jsou příčinou také strukturální problémy chodidla, jako jsou ploché nohy nebo výškové rozdíly v chodidlech.
Obecně kuří oka nevyžadují léčbu, pokud nezpůsobují bolest. Časem však mohou, proto byste je neměli zanedbávat. U většiny lidí stačí odstranit příčinu – vyměnit boty, pořídit si ortopedické vložky či zlepšit držení těla.
Kuří oko na začátku
Na začátku může kuří oko způsobovat jen mírné nepohodlí, ale bez péče o chodidla se může zhoršovat a hrubnout do takové míry, že začne bolet. Zajde-li to příliš daleko, každý krok bude pro vás utrpením.
Spousta lidí si kvůli kuřím okům vytváří špatný návyk a ve snaze vyhnout se bolesti začnou došlapovat na chodidlo jinak než dříve. To může způsobit další zdravotní problémy (bolesti nohou, kyčlí, páteře atd.).
Jak vypadá kuří oko?
Kuří oka má typický vzhled: je malá, tvrdá, drsná, vyvýšená a má jasně definovaný střed. Většinou má žlutou až šedou barvu a texturou připomíná kámen nebo malý kulatý výčnělek, který obklopuje měkčí oteklá pokožka. To je právě výsledek zvýšené produkce keratinu.
Prevence a léčba
Prevence kuřího oka zahrnuje nošení pohodlné a správně padnoucí obuvi, aby se zabránilo nadměrnému tlaku na určité oblasti chodidla. Také byste si měli nohy pravidelně exfoliovat, ať už pilníkem na nohy nebo peelingem.
Po každé sprše je třeba chodidla důkladně hydratovat, o to víc na místech, kde začíná hrubnout kůže. Ochranné vložky nebo vycpávky zase mohou pomoci zmírnit tlak na citlivé oblasti chodidla.
Mnoha lidem se osvědčilo i použití exfoliačních ponožek. Do několika dní od jejich použití se začne olupovat kůže na chodidlech a výsledkem jsou hladké nohy, jaké mají miminka. Citlivým lidem mohou však tyto ponožky vyvolat alergickou reakci, svědění či podráždění, neboť exfoliační roztok obsahuje silné ingredience.
V neposlední řadě se doporučuje pravidelná návštěva u pedikérky, která kuří oko nejprve zjemní speciálním přípravkem a následně jej mechanicky opilníkuje, až se dostane ke kořínkům kuřího oka.
TIP: Více návodů jak se zbavit kuřího oka naleznete také v článku Tipy jak odstranit kuří oka a bradavice
Které přírodní přípravky pomáhají zjemnit kuří oko či předejít jeho vzniku?
S kuřími oky si ovšem dokážete pomoci i sami a to právě doma. Výborně pomáhají přírodní oleje, které jsou zaměřeny právě na prevenci nebo odstranění již vzniklé zhrublé kůži kolem kuřího oka.
Jak tedy na to?
Vaše nohy ocení pravidelné bylinkové koupele s přidáním mořské soli. Po umytí nohou si je můžete natřít ricinovým olejem s několika kapkami tea tree oleje. V případě suchých či popraskaných chodidel sáhněte po baobabovém či mandlovém oleji nebo po velmi oblíbeném bambuckém másle. Chodidla dokonale promastí.